Інтернет і IT міцно впровадилися в усі сфери людської діяльності. Це призводить до того, що все більше і більше особистих даних користувача потрапляють в мережу. Будь номер телефону при реєстрації в соціальних мережах або номер кредитної картки при покупці в інтернет-магазині, можливість потрапляння особистих даних в треті руки турбує користувачів.
Проблема безпеки персональних даних в інтернеті є однією з основних як для користувачів, так і для розробників. Існує багато рішень цієї проблеми, суть яких в одному – надійне шифрування переданих даних. Припустимо, сайт безпечний для клієнта і особисті дані будуть грунтовно захищені. Якщо вам потрібен домен kyiv.ua, зверніться на сайт regery.com.ua. Виникає питання: як показати, що захист відповідає очікуванням. Вихід є.
Secure Sockets Layer, або SSL – це протокол, завдання якого – забезпечення безпеки даних при передачі шляхом шифрування. SSL сертифікат – це електронний документ, який підтверджує використання сайтом Secure Sockets Layer протоколу для шифрування.
Кому і для чого потрібен SSL-сертифікат?
В першу чергу такий сертифікат потрібен тим, хто веде бізнес в інтернеті. Клієнт повинен бути впевнений, що дані про рахунки або номери кредитних карт не будуть вкрадені при передачі на сервер магазину.
Однак, не тільки інтернет-магазини потребують захисту даних і SSL-сертифіката. Дані про користувача повинні бути захищені, особливо це стосується:
- логінів і паролів;
паспортних даних (включаючи реальні ім'я, прізвище та адресу);
контактні дані (номери телефонів, електронна пошта та ін);
даних про особисті документи (включаючи серію, номер паспорта, ідентифікаційний код тощо).
Якщо ваш сайт або сайт компанії запитує перераховані вище дані у клієнта, то для вас SSL-сертифікат – необхідність.
Як це працює
По суті, SSL-сертифікат – це посвідчення, яке підтверджує те, що обмінюючись даними, ваш сервер шифрує їх за допомогою протоколу SSL. Завдяки йому зашифровані дані можуть бути безпечно передані по каналу. Протокол використовує для шифрування різні по довжині (40, 56, 128 і 256 біт) крипто-ключі. Залежно від своєї довжини вони мають різну стійкість до спроб злому.
Як працює сертифікат SSL
Найбільш часто протокол SSL застосовується зі стандартним протоколом передачі гіпертексту HTTP. Наявність захисту з'єднання протоколом SSL буде показано клієнту у вигляді піктограми в адресному рядку браузера. Зазвичай це піктограма у вигляді зеленого замку. При використанні різних сертифікатів, можуть бути й інші малюнки. Про наявність захисту говорить також буква s після назви протоколу в адресному рядку. Наприклад, якщо використовувати https сертифікат, в браузерної рядку ви побачите посилання, що починається з https.
Крім посвідчення захисту SSL протоколом, сертифікат SSL є ще й вашим електронним підписом, який, залежно від ступеня захисту, надає інформацію про:
- вашу організацію;
публічний Ключ, яким можна шифрувати і перевіряти ваш електронний підпис;
цифровий підпис, який згенеровано особливим приватним ключем.
Типи SSL-сертифікатів
За рівнем і ступенем захисту поділяють три типи сертифікатів:
- SSL-сертифікат доменів - DV SSL. Запевняє ваше право користування доменом. Користувачеві сайту буде доступна тільки інформація про шифрування.
SSL-сертифікат для організації-OV SSL. Показує легальність компанії. Крім того, користувач отримує інформацію про шифрування.
SSL-сертифікат високої надійності - EV SSL. Доводить право користування доменом, легальність і реєстрацію компанії. Сам сертифікат потребує щорічного підтвердження. Для отримання EV SSL потрібна серйозна перевірка діяльності та документації компанії, включаючи реєстрацію.
Також, сертифікати відрізняються за кількістю захищених доменів (доменний, поддоменный, мультидоменный).
Які плюси може дати SSL-сертифікат?
Крім плюса у вигляді безпеки особистих даних користувача, SSL-сертифікат дає своєму власникові:
більш високий рейтинг в пошукових системах. Компанія Google, ще з 2014 року вважає наявність SSL-сертифіката перевагою. Сайти, захищені SSL мають більш високий рейтинг в списку результатів пошуку.
високий рівень довіри клієнтів, що в свою чергу збільшує їх кількість. Наявність сертифіката гарантує Користувачеві безпеку його особистих даних. Передана по каналу з сервером інформація буде зашифрована ще до потрапляння в інтернет і може бути розшифрована тільки на сервері сайту.
Де і як отримати сертифікат?
Якщо ваша діяльність передбачає наявність сайту, через який здійснюється обмін і зберігання приватних даних користувачів, то наявність сертифіката SSL – необхідність. Для придбання сертифіката необхідно звернутися в одну з компаній, що займаються сертифікацією сайтів.
Зазвичай на сайтах компаній, що мають право на сертифікацію можна отримати додаткову консультацію і відповіді на часто задаються.
Наявність SSL-сертифіката для організацій, що працюють з приватними даними користувачів, не обов'язково за законом. Однак, тільки такий знак безпеки здатний викликати довіру у потенційних клієнтів.