Цю статтю ми присвятили підбадьорливому напою. Розповімо, чим різняться популярні сорти зерен, яким буває помел, яка посуд ідеальний для приготування і як правильно варити каву.
Сорти кави
Для приготування напоїв популярні зерна двох сортів. Аравійська кава, або Арабіка. Займає 80-90 % світового виробництва кави. Завдяки складному складу арабіки, напій із зерен цього сорту виходить збалансований і багатий смаковими нюансами — гармонійно поєднуються приємна гіркота та легка кислинка. Аромат тонкий, вишуканий, по-різному розкривається в гарячому і охолодженому напої. Конголезька кава, або робуста. Займає 10-20 % світових запасів. Використовується у виробництві розчинного продукту. Мелена Конголезька кава хороша для приготування еспресо. Назва robusta означає «сильний». Із зерен виходить міцний терпкий напій, за кількістю кофеїну в 2 рази перевищує показники арабіки. Аромат робусти неяскравий, смак гіркуватий, вишуканим його не назвеш. Головні переваги — порівняльна дешевизна і міцність напою. Знайти добру каву можна за посиланням - https://chaikoff.cn.ua/
Обжарка зерен
Обсмажування кавових зерен — обробка при температурі 210-260 градусів і постійному перемішуванні. Проходить в 2 етапи:
нагрівання протягом 12-15 хвилин;
швидке охолодження за рахунок обдування холодним повітрям одночасно з усіх боків.
Промислову обжарку виконують в барабанних ростерах, домашню - на сухій сковороді, деку або в спеціальному апараті. Стандартної класифікації ступенів обсмаження кавових зерен не існує, в різних країнах виділяють до 8 типів. Основними вважаються 3 ступеня обсмажування, що визначають базовий смак напою.
G8bnu9vHiFo.jpg
Вибір різновиду обсмаження залежить від сорту і якості сировини, способу приготування напою і бажаного смаку кави. Бариста називають 8 варіантів.
Особливості помелу
Грубий. Крупно подрібнену каву використовують для приготування в кавомашинах і фільтраційних кавоварках. Середній. Це універсальний помел: підходить для приготування як в професійному апараті, так і на домашній плиті. Дрібний (тонкий). Оптимальний для напою, який готується в гейзерній кавоварці або джезві. Ультратонкий (надтонкий). По консистенції нагадує борошно. Використовується рідко, в основному для кави по-турецьки. Якість помелу відображено в класі кави:
преміум — однорідний порошок без великих вкраплень;
вищий сорт — гарна якість, мінімум різнокаліберних частинок;
перший сорт-середня якість, неоднорідні частинки;
другий сорт — низька якість.
Посуд
На питання, Як правильно варити каву, гурмани дадуть відповідь: "тільки в турці". Кавомашини прискорюють і полегшують процес, але не розкривають смаковий і ароматичний потенціал зерен. Турка (джезва, срджеп) — різновид ковша з довгою ручкою. Форма судини конусоподібна: широке дно і вузьке горлечко, забезпечене носиком для зручності наповнення чашок напоєм. Традиційно використовують турки з кованої міді. Завдяки товстим металевим стінкам і конусоподібній формі, вода менше википає, кава прогрівається рівномірно, виходить смачним і ароматним, гуща залишається на дні.
4612181_1d92fe9b.jpg
Турки з кераміки розраховані на приготування кави із зерен певного сорту, оскільки глина вбирає запах. З-за крихкості такі судини непрактичні.
Рада. В посуді великого об'єму кави виходить менш смачним. Краще придбати турку на 1-2 порції — вміщає до 150 мл води.
9 секретів приготування і подачі кави
Використовуйте фільтровану воду.
Меліть зерна перед приготуванням напою. Якщо кава зберігається розмеленим, втрачає частину смакових властивостей і багатство аромату.
Всипайте інгредієнти в суху турку.
Наливайте воду акуратно і повільно.
Покладіть на дно турки дрібку нейодованої кам'яної солі. Це посилить підбадьорливий аромат і краще розкриє нюанси смаку.
Варите каву на слабкому вогні.
Не дозволяйте напою кипіти — він повинен нудитися.
Коли кава готова, легенько постукайте дном турки по краю столу і додайте в напій чайну ложку чистої крижаної води. Це допоможе частинкам осісти, в чашки кави потрапить без осаду.
Підігрівайте чашки в мікрохвильовці або обдавайте окропом.
5 рецептів приготування кави в турці
1. Кава з пінкою.
Обдайте турку зсередини крутим окропом, насухо витріть. Насипте на дно дрібку солі, 20 г тростинного цукру, 35-40 г кави дрібного або середнього помелу. Інгредієнти не перемішуйте. Влийте 90 мл кип'яченої охолодженої води. Поставте турку на вогонь. Коли вода потемніє, почне пінитися і підніматися, зніміть посуд з плити і почекайте, поки піна осяде. Слідкуйте, щоб вона не пропала зовсім. Потім знову поставте турку на вогонь. Повторіть процедуру 4-5 разів. Подавайте до напою збиті вершки.
2. Кава з корицею.
Злегка підігрійте суху турку над вогнем. Всипте 15 г тростинного цукру, 5 г кориці, 25 г кави середнього або дрібного помелу. 1 хвилину потримайте суміш в турці над вогнем. Влийте 110 мл води. Поставте каву варити. Дочекайтеся закипання, відразу ж зніміть турку і відлийте 1/3 напою в нагріту чашку. Поверніть турку на вогонь і повторіть процедуру двічі. Дайте готовому кави настоятися в чашці 2 хвилини.
3. Еспресо.
Всипте в турку 40 г кави дрібного або середнього помелу, 10 г цукрового піску. Злегка підсмажте цю суміш на маленькому вогні. 75 мл води температурою 40 градусів акуратно додайте в турку, наливаючи по стінці. Поставте на вогонь. Дочекавшись закипання, негайно зніміть і перемішайте дерев'яною лопаткою. Повторіть процедуру варіння 3 рази. Розлийте каву в чашки, прикрийте блюдцями. Через 1 хвилину напій готовий.
4. Кава по-турецьки.
25 г кави надтонкого помелу, мелений кардамон за смаком, 10 г тростинного цукру всипте в джезву. Постійно помішуючи дерев'яною лопаткою суміш, що вийшла, додайте 145 мл води 30-градусної температури. Поставте на вогонь. Як тільки піна підніметься до країв судини, зніміть турку з плити і злийте пінку в підігріту чашку. Маніпуляції з нагріванням напою і зняттям пінки повторіть 3 рази. Вимкніть вогонь. Через 3 хвилини кава готова.
5. Кава з молоком.
Налийте в турку 35 г молока мінімум 3-процентної жирності, нагрійте до 50 градусів. Всипте, обережно помішуючи, 35 г меленої кави. Як тільки з'явиться піна, зніміть напій з вогню на 2 хвилини. Повторіть нагрівання та охолодження 3 рази. Кава, приготована на молоці, порадує м'яким смаком. Знаючи, як правильно варити каву, легко придумати власні рецепти. Приємного кулінарної творчості і насолоди результатом!