Спочатку, основним напрямком застосування датчиків руху, було забезпечення безпеки і контроль території. Згодом таку корисну функцію, як детекція руху стали застосовувати і в «мирних» цілях, системи «розумний дім» широко застосовують ці пристрої для автоматичного ввімкнення освітлення. Відмінні датчики руху бренду Security-Shop - тут
Способи передачі тривожного сигналу і підключення живлення
Для найбільш ефективного використання детекторів в різних сферах застосування необхідно розібратися в принципах виявлення та технічних характеристик типових моделей. Детектори можуть бути однопозиційні, де в одному моноблоці зосереджені елементи виявлення, обробки і передачі сигналу. Переважно це пасивні датчики руху. Двопозиційні-активні датчики, де один модуль продукує, а інший вловлює ІЧ-випромінювання. Зазвичай використовуються для контролю периметра, рідше для контролю перетину проходів, проїздів.
Ультразвукові детектори
Принцип виявлення полягає в скануванні навколишнього простору хвилями ультразвукового діапазону коливань. Частота звукової хвилі в залежності від моделі генератора коливається в діапазоні від 20 до 60 кГц. Хвилі відбиваються від оточуючих статичних об'єктів, надходячи в детектор не викликають тривоги. Якщо ж об'єкт буде рухатися, то відбиті хвилі зміняться під ефектом Доплера, що і зареєструє детектор, включивши сигналізацію. Детектори руху на ультразвук не залежать від впливу освітленості і температури навколишнього середовища і об'єкта, мають хорошу працездатність при високій вологості та засміченості. Є ряд недоліків: невелика дальність сканування, низька чутливість. Спрацьовування датчика походить від досить різкого переміщення, плавні і повільні рухи можуть його обдурити. Фокусна відстань при налаштуванні системи відеоспостереження налаштовується вручну на місці установки або, якщо камера оснащена трансфокатором, з місця керування, за допомогою сервоприводів. Об'єктиви можуть бути з фіксованою, ручною та автоматизованою діафрагмою. У складно структурованих мережах відеоспостереження, які мають кілька постів охорони, обмін відеоінформацією між ними відбувається по виділеним лініям зв'язку. У такому випадку може виникнути закільцювання земель і перешкод. Детальніше про перешкоди в відеоспостереженні з аналоговим сигналом читайте в цій статті. Додатковою проблемою може служити наявність домашніх тварин, які чують ультразвук, слід спеціально налаштовувати частоти поза дратівної порога.
Мікрохвильовий детектор
Його дію так само пов'язано з ефектом Доплера, але в якості скануючого випромінювання виступають електромагнітні хвилі з надвисокою частотою близько 5,8 ГГц. До переваг СВЧ датчиків можна віднести здатність виявляти струмопровідні об'єкти за діелектричними перешкодами – дерев'яними дверима, склом, тонкими цегляними стінами і т. п. Працездатність не залежить від температури, освітленості і вологості повітря. Датчик дуже чутливий і реагує на досить незначні коливання. Незважаючи на більш компактні розміри пристрою, воно може мати кілька зон сканування не пов'язаних між собою. Але у пристроїв подібного типу є кілька істотних недоліків. Одним з головних є небезпека для здоров'я людини. Такі датчики мають більш високу вартість при порівнянних параметрах виявлення, і велика кількість помилкових тривог.
Інфрачервоні-піроелектричні датчики
Принцип виявлення ІЧ детектора-уловлювання динамічного температурного зміни в полі сканування. Кожен об'єкт має певну температуру, датчик з допомогою ІЧ-випромінювання, сфокусованого системою лінз Френеля або сегментованих дзеркал, визначає його зміна в площині або об'ємі сканування і перенаправляє на піроелектричний сенсор, що реагує на цю зміну. Лінз Френеля на пластиковій поверхні, що закриває піроелемент, може бути від 20 до 60. Залежно від їх кількості лінз та їх площі визначається ширина сектора сканування і, частково, чутливість сканування. Пристрої, що працюють на ІЧ-випромінювання, абсолютно безпечні для здоров'я людини і домашніх вихованців, а рівень вдосконалення дозволяє налаштувати дальність і кут виявлення сканованій території. ІК-детектор має досить високу ймовірність помилкового спрацьовування, оскільки реагує на будь-динамічний зміна тепла: повітряні потоки від кондиціонерів, конвекція від радіаторів опалення. Точність роботи на вулиці може бути трохи знижена через вплив сонячного світла і опадів. При температурі навколишнього середовища в діапазоні +250С ... +350С, чутливість ще більше знижується. Комбіновані пристрої Комбінування, як і дублювання різних видів виявлення, істотно знижує кількість помилкових тривог і підвищує загальну надійність системи безпеки в цілому.