Агроволокно – нетканий синтетичний матеріал, який широко використовують в промисловому овочівництві. Перевагою даного матеріалу є те, що він прискорює отримання продукції навесні. Крім того захищає рослини від пилу, шкідників, а також дозволяє вберегти урожай овочів від заморозків. У країнах Євросоюзу для утеплення грунту використовують агроволокно більш ніж на 30% площ.
Переваги нетканого синтетичного матеріалу
Звична для городників поліетиленова плівка дорожча, важка, на ній утворюється роса, вона не пропускає повітря. Після її застосування виникають проблеми з утилізацією. Температура під плівкою швидко знижується і піднімається, що призводить до перегріву городніх культур, або переохолодженню.
Агроволокно в порівнянні з нею має ряд переваг. Воно набагато дешевше, укладати його можна прямо на рослини, без опор. Матеріал пропускає вологу і повітря. Під ним рослини не страждають від перепадів температур. Їх полив можна проводити, не знімаючи нетканий синтетичний матеріал. Роса на внутрішній поверхні агроволокна не утворюється, що оберігає культури від поширення хвороб. Перед проведенням різних операцій, наприклад, прополок матеріал легко знімається. Молоді рослини він захищає від небезпечних шкідників: цибулю і спаржу від цибулевої мухи, редис, крес-салат, листову гірчицю від хрестоцвітної блішки, салат-латук від попелиці. Використовувати агроволокно можна кілька сезонів. Добре агроволокно вот тут
Вибір агроволокна
Перед покупкою нетканого синтетичного матеріалу, перш за все, оцініть його якість по:
— рівномірності розподілу волокон (їх нерівномірний розподіл сигналізує про те, що здатність до затримання тепла низька;
— відповідності площі купується нетканого матеріалу і його щільності (матеріал купують на масу, а не на метри);
— тривалості використання, вітрової активності.
Як правило агроволокно біле використовують для укриття культур, утеплення теплиць, а чорне( 50 г/м кв) для мульчування багаторічних овочів, ягідних рослин, пристовбурних кіл дерев.
Спосіб застосування
Є кілька способів застосування агроволокна: просте накриття рослин або із застосуванням дуг, на певних етапах росту або постійно – від посіву до збирання.
Ефективність застосування нетканого синтетичного матеріалу, залежить від деяких важливих факторів: щільності матеріалу, напрямку ухилу, погодних умов, скоростиглості сорту, ступеня прогреваемости грядки.
Коли весна затяжна і холодна – ефект завжди вище адже саме тоді тепло особливо цінне. Тепла без укриття вистачає, коли весна м'яка. На жаль, таке трапляється один раз в чотири-п'ять років. Важливо також підбирати гібриди, пристосовані до швидкого формування врожаю, тобто скоростиглі рослини. Як правило, грядку вкривають після повного відтавання грунту. Або спочатку її потрібно вкрити плівкою, потім, після появи сходів – агроволокном.
Якщо даний матеріал застосовується на суниці, кабачках, патисонах, огірках – варто знати, що під час цвітіння його щодня на день знімають, а вночі вкривають, адже цим культурам необхідно запилення комахами. Виняток становлять партенокарпічні рослини.
Нетрадиційними методами застосування агроволокна вважається:
— його використання в парниках і теплицях , коли виникає необхідність укриття розсади від тимчасового похолодання;
— укривання на зиму багаторічників;
— мульчування грунту;
— утеплення бічних стінок теплиці;
— укриття насіння капусти, редиски, редьки від птахів.
При укритті грядки потрібно врахувати два найважливіших фактора:
- розмір полотнища необхідний для подальшого відпускання при зростанні культур у висоту;
- чим зміцнити краї матеріалу і скільки залишити полотна для цієї процедури, зазвичай досить 15-20 сантиметрів.
Ширину грядки потрібно планувати, спираючись на ширину полотнища. Зазвичай на ринок надходить агроволокно базова ширина якого 1,6 метрів. При необхідності ширину можна збільшити-шляхом зварювання полотен. В цьому випадку потрібно залишити на кожен шов по два сантиметри. Довжина полотна може бути різною.
Ширину грядки розраховують за такою формулою:
Ширина полотна — мінус ширина країв для зміцнення матеріалу(2х15) — мінус дві планованих висоти рослин.