Поліомієліт — високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Причиною захворювання є поліовіруси, що потрапляють до організму зазвичай через немиті руки та іноді через брудну воду. Вражаючи нервову систему людини, поліовірус може призвести до незворотних рухових розладів та навіть смерті людини протягом кількох годин. В абсолютній більшості випадків носіїв поліомієліту, які поширюють його, неможливо виявити вчасно — через відсутність взагалі будь-яких ознак хвороби.Ліків проти поліо не існує. Єдиним захистом є вакцинація. До її винайдення поліо вбивав тисячі дітей у світі щороку, десятки тисяч ставали паралізованими. Цю хворобу прозвали "жахом батьків". Коли тисячі дітей отримували інвалідність через поліо, їх батьки боролися за вакцини. Після цього виросли цілі покоління, які нічого не знають про цю хворобу і через необізнаність відмовляються від щеплень.
Параліч — найтяжчий симптом, пов’язаний із поліомієлітом, оскільки він може призвести до постійної інвалідності та смерті. 2–10 % осіб із паралічем від поліовірусної інфекції помирають, оскільки вірус уражує дихальні м’язи.
Поліомієліт повернувся в Україну через низький рівень щеплення від вірусу. Ця небезпечна хвороба може спричинити невиліковний параліч та навіть смерть. 1 випадок паралічу та 19 інших позитивних випадків поліомієліту із безсимптомним перебігом, які були підтверджені в Рівненській та Закарпатській областях, свідчать про те, що поліо зараз становить серйозну загрозу для кожної дитини в Україні.
Хворіють на поліомієліт невакциновані діти й дорослі, та найбільший ризик мають малюки віком до 5 років, тому вакцина від поліомієліту — у числі тих, які діти отримують у перші місяці життя відповідно до Національного календаря щеплень. Єдиний спосіб убезпечитися від наслідків хвороби — це вакцинація, оскільки специфічного лікування не існує.
Слід зазначити, що вакцини від поліо є безпечними та ефективними. Вони вже врятували сотні тисяч дітей у світі, тому необхідно зробити щеплення своїм дітям якомога швидше згідно з Національним календарем профілактичних щеплень”.
Олена Попова, лікар – епідеміолог відділення організації