Що робити з листям, якщо не спалювати?
Компостувати. Листя перегниває і стає добривом для ґрунту, повертаючи у нього усі необхідні для родючості речовини. Для цього не потрібні особливі знання чи навички. Можна підготувати спеціальний резервуар чи яму десь поруч з вашим господарством. Туди можна складати кухонні рослинні відходи, бур’яни, скошену траву, листя, коріння рослин, солому, тонкі гілки, гній. Правильно приготований компост не матиме неприємного запаху. Він перетвориться на якісне природне добриво.
До того ж опале листя – ласощі для дощових черв’яків. Саме вони перетворюють ґрунт на гумус. Тож опале листя можна просто закопати у саду і воно стане безкоштовним ефективним добривом.
Опалим сухим листям можна вкривати неморозостійкі багаторічні рослини, такі як троянди чи декоративні чагарники. Це захистить не тільки рослини, а й ґрунт, покращить його якість, заважатиме росту бур’янів.
Як боротися з паліями?
Якщо ви побачили, що хтось розвів відкрите багаття із сухого листя, трави чи гілок, не ігноруйте це!
Спершу спробуйте поговорити з людиною, поділіться інформацією про те, чому спалювання листя та сміття шкодить людям і довкіллю. Процитуйте законодавчі норми стосовно цього питання. Якщо переконання не спрацюють – викликайте поліцію за телефоном 102. Підставою для такого виклику є Ст.255 Адміністративного кодексу, котра зобов’язує поліцію виїхати на місце злочину (спалювання листя) та скласти відповідний протокол.
Звичайно, можна просто обурюватись, коли їдкий дим застилає все довкола. Можна спробувати знайти виправдання паліям, перетерпіти дискомфорт. Але, варто пам’ятати, що все залежить від нас самих. Ані Президент, ані Уряд, ані місцева влада не вирішить проблему, доки ви не звернетесь до правоохоронних органів аби захистити себе. Адже кожна людина має конституційне право на безпечне для життя і здоров’я довкілля.
Анастасія Гарагуля
obrii.com.ua