Цікаві факти про соснову смолу. Багато рослин, в першу чергу хвойні, мають здатність виділяти смолу, яка служить захистом від проникнення шкідливих мікроорганізмів в клітини тканини. При цьому, смола зберігає свої бактерицидні властивості протягом дуже тривалого часу. Наприклад, соснова смола входила до складу речовини, використовуваного для бальзамування трупів ще в Стародавньому Єгипті. Навіть через три тисячі років, за твердженням вчених, вона продовжувала надавати бактерицидну дію.
У першому столітті нашої ери знаменитий давньоримський лікар Цельс склав трактат" про медицину", в якому описується цілий ряд захворювань і лікарських речовин. У їх числі Цельс згадує і соснову смолу. Цей та багато інших фактів ви можете знайти на сайті - Твоє.Медіа.
Смолокуріння зберігало своє значення в нашій країні навіть в XIX столітті. Займалися цим промислом жителі лісових губерній. В якості сировини використовували соснові стовбури, а також пні і коріння, які залишалися після вирубки лісу. Все це завантажувалося в спеціальні майданні ями, зверху розводили вогонь, під впливом тепла смола стікала в ємності по відвідній трубі. Праця смолокура була не легкою, але дозволяла заробити за сезон до 80 рублів. Для багатьох селян це було серйозною підмогою для сімейного бюджету.
У регіонах, де був поширений цей промисел, прізвище Смолокур зустрічалася досить часто.
Свіжу соснову смолу, яка виділяється з порізів дерева, часто називають живиця, так як вона здатна лікувати або "загоювати" рослину. Вона служить сировиною для виготовлення каніфолі і скипидару. При перегонці живиці близько 2/3 маси становить каніфоль, решта йде в скипидар - рідку суміш, використовувану медицині, хімічній промисловості та ветеринарії. А каніфоль використовується у виробництві паперу, гуми, синтетичного каучуку, а також в якості флюсу для пайки і лудіння.
Каніфоль застосовується також для натирання смичка у струнних смичкових інструментів - скрипки, віолончелі, контрабаса. Це робиться для кращого зчеплення смичка зі струнами. Причому, каніфоль для цих інструментів різниться за складом. Наприклад, скрипкова абсолютно не підійде для віолончелі. Чим більш масивні струни, тим м'якша каніфоль повинна застосовуватися.
У XXI столітті Професія з назвою здимщик стала настільки рідкісною, що багато про неї просто ніколи не чули. Так називали сезонного робітника, який за допомогою спеціального інструменту "хак" наносив розрізи на стовбурі дерева і встановлював спеціальні ємності, в які стікала живиця. незважаючи на те, що працювали здіймачі на свіжому повітрі, праця їх не можна було назвати легким, за день доводилося обробити не одну сотню дерев.
Соснова смола широко застосовується в народній медицині. Вона використовується при лікуванні різних нагноєнь, опіків, простудних захворювань і так далі. Невелику рану або поріз можна посипати смолою для зупинки крові і дезінфекції. У роки Великої Вітчизняної війни смола врятувала життя багатьом радянським партизанам, які часто просто не мали можливості отримати кваліфіковану медичну допомогу.
Незважаючи на безліч корисних властивостей, смола може доставити і неприємності любителям прогулянок по хвойному лісі, де вона часто липне до одягу. Є хороший рецепт, який допоможе в даній ситуації: потрібно покласти на смолу паперову серветку і прогріти її праскою. Смола прилипне до серветки, а тканина буде чистою. Деякі умільці стверджують, що Допомогти може також іноземний напій "Кока-Кола". У ньому потрібно замочити пошкоджену ділянку і почекати деякий час. Після цієї нехитрої процедури смолу легко можна відтерти.