Аграрна галузь в Україні потребує постійних інновацій, нових підходів та змін. Восени після збору врожаю дуже часто аграрії солому спалюють в полі, і ця картина завжди справляє гнітюче враження. Чому німці і данці так не роблять, а для нас це — стандартний підхід?
ЯК БУЛО РАНІШЕ?
Якщо згадати, чим наші бабусі і дідусі, що живуть в селах, годували свою худобу, чим урожай на зиму вкривали, що використовували в якості покрівельного матеріалу для дахів? Так, все ту ж солому!
Коли в країні почали з'являтися великі скотарські комплекси, соломою годували тварин, застеляли нею стійла для телят. Але в наші дні на фермах все частіше використовується безпідстилковий спосіб утримання худоби і багато господарств від соломи відмовляються.
Але парадокс: незважаючи на зменшення попиту, виробництво соломи в Україні з кожним роком збільшується. Причина зрозуміла: зростання обсягів виробництва зерна. Близько 25 млн тонн на рік — саме стільки соломи залишається на полях після збору врожаю.
ВТРАТИТИ АБО ЗАРОБИТИ?
В основному аграрії проблему соломи, м'яко кажучи, ніяк не вирішують. У кращому випадку вони її заорюють, в гіршому-спалюють. Чим вони це мотивують? Тим, що солома – це хороше добриво.
Солома досить калорійне паливо
Але необхідно пам'ятати: спалювання соломи на полі приносить шкоду самій інфраструктурі грунту. І суперечки фахівців про те, чи варто забирати солому з полів для спалювання або краще її припахати, все ще знаходяться в площині теорії.
Але одне ясно точно: продаж соломи, як біопалива, економічно вигідний. Плюс — це паливо досить висококалорійне.
СОЛОМА - " ВСЬОГО 2500 КАЛОРІЙ»
З точки зору фізики – це означає, що з 1 кг соломи можна отримати в середньому 3 кВт/год енергії. Щоб було зрозуміліше, ми спрощемо: спалювання всього 3 кг палива з соломи дає таку ж кількість енергії, що і 1 м3 газу або 1 л дизельного палива.
Візьмемо калькулятор і підрахуємо: рулон соломи діаметром 1,8 метра, довжиною 1,2 метра і вагою 300 кілограм може замінити 100 літрів дизельного палива і 100 кубометрів газу. Один гектар поля – це 12-15 рулонів (4 тонни соломи). Спалюючи її, можна отримати кількість тепла, яке еквівалентно 1,5 тоннам дизельного палива. Це лише з одного гектара.
Отже, що ефективніше: спалювати солому після збирання на полі або зібрати і спалити в котлі, а потім взяти отриману золу і внести в грунт, іншими словами повернути назад корисні мікроелементи які знаходяться в золі.
Для того щоб більш конкретно відповісти на це питання, цю тему звичайно потрібно більш глибоко вивчати для кожного окремого агропідприємства. Але дивлячись на те, що відбувається на українських землях і, проїжджаючи повз гарячих полів, на яких згоряє солома, однозначно можна дати відповідь, що ефективніше солому з поля забрати, спалити її в котлі і потім повернути попіл на полі у вигляді добрив.
Отримане тепло можна використовувати по різному: для сушіння зерна це один варіант, інший для обігріву промислових чи житлових приміщень. Можна розглянути питання обігріву школи або дитсадка.
Для оптимізації та максимального завантаження роботою котел необхідно розглядати універсальну мобільну щоб використовувати, наприклад, і для сушарки і для обігріву в зимовий період.
Розвинені країни пішли далі — соломою як паливом опалюють цілі мікрорайони, для цього будується потужна котельня на 5 – 10 МВт. І фермерам цікаво, тому що для них з'являється ринок збуту соломи і комунальникам є паливо для виробництва тепла. Це наше майбутнє.