Літня пора дарує нам не тільки гарний настрій, але і дозволяє частіше готувати улюблене багатьма блюдо - шашлик. Про корисність шашлику нам розповіла лікар-дієтолог .
Слово «шашлик» має тюркське походження. Воно є похідним від кримсько-татарського слова "шиш» - «вертел», дослівно «шишлик»- "щось на рожні".
- В чому користь шашлику?
- Харчова цінність м'яса визначається тим, що воно служить носієм повноцінного тваринного білка, що містить незамінні амінокислоти в необхідній кількості, що важливо для побудови м'язової пулу організму. Найбільшою цінністю володіють білки м'язової тканини-міозин, міоген, актин і глобулін, так як саме в них містяться ті самі незамінні амінокислоти. Серед важливих мінеральних речовин до складу м'яса входять біодоступне залізо (не вимагає для засвоєння активаторів, на відміну від неорганічного заліза в рослинних джерелах), калій, магній, натрій, цинк, фосфор, селен, а також вітаміни - B1, B2, B6, B12, PP. Смачний та гарний шашлик за посиланням - https://grill.kh.ua/.
- Виходить, що шашлик нешкідливий?
- Не зовсім. Незважаючи на багатий вміст корисних речовин, доведено, що надмірне і (або) нераціональне споживання м'ясних продуктів може сприяти розвитку канцерогенезу. Самі по собі м'ясні продукти є в сукупності джерелом несприятливих в канцерогенний відношенні сполук: насичених жирів, харчового заліза, факторів клітинної проліферації (гормонів). А такий спосіб готування, як термічна обробка (копчення, смаження, гриль), підсилює цю активність. Тому важливо дотримуватися правил готування для зменшення цього навантаження. Крім цього, у м'ясі містяться екстрактивні речовини, які надають йому специфічний смак і аромат, що сприяє переїданню (так як стимулюють секрецію шлункового соку), а головне - вони надають подразнюючу дію на нервову систему і підсилюють навантаження на серцево-судинну систему.
- А як правильно підібрати м'ясо?
- Правильно підібране м'ясо для шашлику - це 80% успіху. Воно повинно бути свіже, охолоджене. Намагайтеся не використовувати піддане заморожуванню м'ясо, так як його смакова і поживна цінність знижені в рази. Не рекомендується і м'ясо щойно підготовленої туші, йому необхідно дати полежати, а потім гарненько його промаринувати. І буде набагато корисніше, якщо мариновкою робите ви самі, а не візьмете готовий продукт з магазину. Найбільш корисні види м'яса - конина, баранина, кролик і м'ясо птиці.
Далі потрібно правильно замаринувати і приготувати. Обов'язково маринуйте м'ясо, щоб воно стало м'яким. Кращий маринад-мінеральна вода, лимонний сік або сухе вино. Зробити шашлик більш корисним допоможе додавання однієї з наступних спецій - імбир або куркума. Проте варто пам'ятати, що гострі приправи протипоказані при загостренні захворювань органів шлунково-кишкового тракту. Якщо ж ви віддаєте перевагу використовувати оцет, то важливо, щоб він був натуральним, а не столовим.
Більш безпечний шашлик, приготований не на готових вугіллі, а на дровах, зокрема, березових. Вони виділяють менше шкідливих речовин при горінні. Приступайте до готування через 20 - 25 хвилин після використання рідини для розпалювання - за цей час вивітряться її пари.
Оптимально використовувати шампури (рожен) або мангал з вертикальною решіткою. Цей вибір пояснюється тим, що важливо запобігти потраплянню капає жиру і м'ясних соків на вугілля і тим самим скоротити осідає на поверхні шашлику шкідливий дим.
Також важливо пам'ятати, що необхідно скоротити час нагрівання м'яса для зменшення утворення шкідливих азотистих сполук (феноли, крезоли, індоли). Постарайтеся якомога частіше обертати шампур або перевертати грати для рівномірного горіння. Також для гарної прожарювання важливо, щоб шматки були невеликими. Обов'язково зрізати утворюється під час горіння скоринку, так як в ній містяться канцерогени.
Краще доповнення до шашлику (до слова, окисляє організм) - зелень (петрушка, кріп, салат, рукола) і зелені овочі (огірки, селера, брокколі), що володіють ощелачивающими властивостями. Зелень також посприяє кращій засвоюваності завдяки ферментам, а овочі володіють ще й антиоксидантними, антиканцерогенними властивостями. Овочі можна також приготувати на грилі. Уникайте таких готових соусів як майонез і кетчуп. Рекомендую використовувати лимонний сік, який також має ощелачивающими властивостями, або самостійно приготувати сметанний соус із зеленню.
Хотілося б нагадати, що поєднання алкоголю зі смаженим м'ясом збільшує навантаження на печінку і може привести до руйнівних наслідків. Тому рекомендується відмовитися від міцних напоїв, щоб ваш відпочинок не мав наслідків для здоров'я.
Таким чином, м'ясо містить в собі багато корисних речовин, але така форма приготування, гриль, небажана для частого застосування. Безпечна і оптимальна частота споживання шашлику - 1 раз в 2 тижні.