Сделать стартовой  |  Добавить в избранное  |  RSS 2.0
Поиск:
О нас  |  Контакты
Сайт редакции газеты ¨Обрії Ізюмщини¨
ЗАПИТУЙТЕ в місцях продажу преси газету «Обрії Ізюмщини» №07 від 15 лютого 2018 року. Читайте: АКЦЕНТИ: чому автобуси кульгають на маршрутах міста; ЗДОРОВ’Я: якими дешевими аналогами можна замінити дорогі ліки; лікарська підтримка он-лайн; аптеки Ізюма, що беруть участь у програмі «Доступні ліки»; кір в Україні (як боротися з масовим захворюванням); ВІКНО В ЄВРОПУ: житло по-болгарському (оренда, купівля і сплата за квадратні метри); ЗАКОН І ПРАВО: мін’юст запустив реєстр боржників аліментів; ДІМ. САД. ГОРОД: сіємо на розсаду солодкий перець; СПОРТ: олімпіада-2018 (трансляція ігор); НАШІ КОНКУРСИ: «Дай лапу, друг!»; А ТАКОЖ: новини освіти, культури і спорту; добра статистика та багато іншої цікавої та корисної інформації про життя Ізюма та регіону. ЗАПИТУЙТЕ свіжий номер газети "Обрії Ізюмщини" в місцях продажу преси!Размести информацию на медиа-ресурсе obrii.com.ua!!! БАННЕР (кликабельно!) со ссылкой на свой сайт или страницу ; БЕГУЩАЯ СТРОКА (новая услуга) – период показа на ресурсе - два рабочих дня; ВИДЕОПОЗДРАВЛЕНИЕ (видеоклип) – один рабочий день. Подробности по телефонам : (05743) 2-13-45.    | 19.02.2018 | 04:05
reklama
Подписка
Подпишись
Навигация

Календарь
«    Февраль 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 

География пользователей
Locations of visitors to this page

Наши друзья
любі друзі

Наш баннер
добавьте себе наш баннер

Наши страницы
мы в facebook мы в Youtube

Логин
Пароль
 
» Історія книги


Ми звикли отримувати найрізноманітнішу інформацію з друкованих видань. Нам здається, що книги (принаймні, друковані) існують з незапам'ятних часів. Насправді прототип такої книги з'явився лише на початку нової ери. До цього люди зберігали і передавали відомості різними способами, досить химерними з точки зору сучасної людини.

 

Історія книги


Попередники сучасних книг

Необхідність зберігати важливі знання і передавати їх з покоління в покоління люди усвідомили в глибоку давнину. Задовго до появи писемності такі відомості заучували напам'ять жерці, вчителі, правники. Носія таких знань можна назвати першою — «живий» — книгою. купить учебники отличного качества можно на сайте "Учебная книга".

Давнім прообразом книги можна вважати вузликове письмо індіанців Південної Америки під назвою «кіпу». Індіанці використовували «для записів» товсту мотузку або паличку і різнокольорові шнурки. Щоб створити повідомлення, шнурок певного кольору прив'язували до мотузка або паличці особливим вузлом. Змив повідомлення залежав від товщини шнурка, форми вузлів, їх послідовності і розташування відносно мотузки (палички).

Винайшовши системи письма, люди стали робити записи на різних матеріалах (глина, віск, береста тощо). Мешканці Давньої Месопотамії писали на глиняних дощечках за допомогою спеціальної палички під назвою «клин» (звідси і пішла назва системи письма «клинопис»). Після нанесення напису глиняну дощечку обпалювали, щоб надати їй міцність. Археологи знайшли бібліотеку клинописних книг, яка була створена приблизно в IX ст. до н. е. Ці книги складалися з глиняних табличок розміром приблизно 30х30 см і товщиною 2,5 см

Стародавні єгиптяни створювали книги у формі папірусних сувоїв. Листя папірусу складали у кілька шарів і придавливали каменем. Шар являв собою широку смугу (по ширині майбутнього листа), другий шар викладали перпендикулярно першому, і так кілька разів. Виділився з листя сік надійно склеїв їх, створюючи матеріал, придатний для письма. При необхідності листи папірусу з'єднували один з одним і намотували на дерев'яний валик з ручками. Книга представляла собою сувій. Чорнило з папірусу можна було змити, щоб використовувати сувій повторно, нанісши на нього інший текст. Найвідомішим зборами таких «книг» вважається Олександрійська бібліотека, створена приблизно в 300 р. до н. е.

Через деякий час замість папірусу стали застосовувати пергамент, який виготовляли з шкур тварин. Цар Пергамського царства захотів створити бібліотеку, яка перевершувала б Олександрійську за кількістю «книг». Дізнавшись про це, єгиптяни припинили ввозити папірус в Пергам. Це підштовхнуло пергамцев до створення власного матеріалу для письма. За місцем винаходу він отримав назву «пергамент». Пергамент нарізали на листи однакового розміру. На одну сторону листа наносили текст. Сторінки складали стопкою по порядку і скріплювали шкіряними ремінцями. Щоб виготовити пергамент для однієї книги, потрібно було ціле стадо тварин.


Рукописні книги

З часом з пергаменту стали робити книги (кодекси), які віддалено нагадували сучасні. Чотири аркуші пергаменту згинали навпіл (з кожного аркуша виходило 2 сторінки), вкладали один в інший, створюючи секцію з 8 сторінок. Писар завдавав текст на кожну з них з одного боку. Готові секції відправляли майстра, якого ми назвали б палітурником. Він зшивав їх нитками по лінії згину, з'єднував один з одним і прикріплював до книги дерев'яну оправу. До неї кріпили клапоть шкіри, який закривав згини секцій (ця частина сучасної книги називається «корінець»).

Рукописні книги (манускрипти) створювали в майстернях, де працювали писарі — скрипторы, тому такі майстерні отримали назву «скрипторії». У столиці Візантії Константинополі скрипторій існував вже в 356 році. Пергамент разлиновывали, щоб рядки були рівними і красивими. Текст наносили чорнилом за допомогою очеретяного пера або дерев'яної палички. Пізніше для цієї мети стали використовувати пташине пір'я. Як відомо, папір винайшли приблизно в 105 р. до н. е. Винахідником папера вважається китаєць Цай Лунь. Папір виготовляли з ганчірок і кори дерев. Все це подрібнювали і перемішували з водою. Суміш наливали на тонку бамбукову сітку. Вода стікала, і на сітці залишався тонкий шар паперової маси, який після висихання перетворювався на аркуш паперу. Для додання міцності його проклеивали. Технологія виготовлення паперу істотно не змінилася й досі. Ось тільки в якості сировини стали використовувати деревину. Поступово папір отримала поширення в Кореї і Японії, потім — в країнах арабського Сходу, і лише в X столітті вона стала відома в Європі.

Перші друковані книги

В історії збереглося ім'я китайського коваля Бі Шена, який у середині XI століття склав друковану форму з фрагментів. Кожен фрагмент був виготовлений з глини і представляв собою опукле зображення одного знака. Бі Шен винайшов спосіб багаторазового використання цього набору символів. У Німеччині на початку XII століття за допомогою окремих літер була видавлений напис на глині. Металеві літери, які використовувалися для цього, виготовляли ювеліри.

У XV столітті Йоганн Гутенберг винайшов спосіб друку відтисками — друкарню. Принцип її роботи використовують і в сучасній поліграфії. Гуттенберг винайшов спосіб виготовлення великої кількості однакових металевих букв. Крім того, він винайшов спосіб складати з цих букв текст і скріплювати ряди букв (раніше це називалося «набір», у сучасній поліграфії — «верстка»). Це пристосування нагадує велику коробку без кришки. Йогану Гуттенбергу належить також відкриття особливого складу типографської фарби. Вона рівномірно покривала букви набору, давала чіткий відбиток, швидко сохла і не розмазується.

Кілька книг, надрукованих Іоганном Гуттенбергом, збереглися в хорошому стані до наших днів. Біблія Гуттенберга, надрукована на пергаменті, дійшла до нас у кількох примірниках. Вона на перший погляд нагадує рукописну книгу. Справа в тому, що друкарським способом наносився тільки текст. Заголовки і орнаменти виконували вручну золотою і червоною фарбою.

Як відомо, пергамент був досить дорогим матеріалом, і незабаром Гутенберг почав друкувати книги на папері. Це могло загальмувати розвиток друкарства. Папір робили з соломи, очерету, водоростей і т. п. Для її виготовлення використовували примітивну технологію, яка дозволяла отримати приблизно 100 кг паперу на день. Для розвитку друкарства цього було мало. Збільшити обсяг виробництва паперу вдалося тоді, коли в якості сировини стали використовувати дерево. З тих пір папір виготовляють саме з дерева.


Перші книги в слов'янських землях

На Русі досить довго писали на бересті тонким стерженьком. Берестяні книги створювали в основному ченці. Писарі наносили на бересту текст, а художники створювали малюнки та великі літери химерної форми. Палітурка книги прикрашали дорогоцінними металами і камінням.

1 березня 1564 року в Москві Іван Федоров разом зі своїм учнем Петром Мстиславцем випустили книгу під назвою «Апостол». Завдяки цьому Іван Федоров увійшов в історію як Першодрукар. В 1565 році у Львові він надрукував «Часовник» — збірник молитов, які слід читати протягом дня. По цій книзі не тільки молилися, але і вивчали грамоту. У 1574 році Іван Федоров видав «Абетку» — перший російський буквар.

Вважається, що в Москві ще до Івана Федорова було надруковано декілька книг. На них не вказано ім'я автора і дата виходу. Друк цих книг недосконала, тому вважається, що вони з'явилися раніше видань Федорова.

У Івана Федорова були і інші попередники в слов'янських землях. В кінці XV століття слов'янські книги кирилицею почав друкувати у Кракові Швайпольт Фіоль, а після нього — Франциск Скорина (білоруський вчений, який спочатку працював у Празі, а потім — у Вільно. 
| | | Распечатать
 
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.

5-05-2017, 12:14 | Информация | автор: Корреспондент | Просмотров: 104

Другие новости по теме:

 • Коли і як з'явилася перша книга?
 • Реставруємо улюблені книги самостійно
 • Для читачів Ізюмщини - книжкові виставки
 • Анонс новой книги
 • Названа десятка самых любимых книг современного человечества


 •  


  Расписание автобусов Изюм Расписание поездов Изюм Телефонный справочник Изюм
  ТОП
  Новостей Изюма
  » » Депутати пропонують розірвати договір з перевізником
  » В Ізюмі запрацював атракціон "гірка Савельєва"
  » Изюмчанин выиграл бронзу на Чемпионате Европы
  » Ізюмські старшокласники вшановують пам'яті Героїв Крут
  » В Ізюмі пройшов мітинг до Дня Соборності України
  » Одну з українських областей пропонують переіменувати
  » Фотоконкурс "Дай лапу, друг"
  » В Ізюмі пройде турнір, присвячений "Небесної Сотні"
  » Професія твоєї мрії
  » За порушення трудового законодавства –штраф

  Последние
  комментарии
  » Написал: Alenka1961
  В новости : Фотоконкурс "Дай ла...
  Написал: Александр
  В новости : Прямий зв'язок в ре...
  Написал: Читатель
  В новости : В Ізюмі пройшов міт...
  Написал: forestiero
  В новости : Внимание новый "лох...
  Написал: Ізюмчанин
  В новости : В Ізюмі пройшов міт...


  Опрос

  - Положительно — в таком случае нападение на нашу страну будет расцениваться как нападение на всех участников Альянса
  - Считаю, что вступление в НАТО даст серьёзный приток иностранных инвестиций
  - С одобрением — это ускорит процесс вступления Украины в Евросоюз
  - Я — против: наших сыновей будут отправлять воевать в «горячие точки» мира
  - Не поддерживаю — в Украине увеличатся военные расходы
  - Не одобряю — на территории нашей страны появятся иностранные военные базы и даже ядерное оружие
  - Не думал об этом  Архив новостей
  Февраль 2018 (63)
  Январь 2018 (125)
  Декабрь 2017 (106)
  Ноябрь 2017 (116)
  Октябрь 2017 (113)
  Сентябрь 2017 (92)

  Погода


  Главная страница  |  Регистрация  |  Вход в почту  |  Статистика  |  Обратная связь
  Проект © obrii.com.ua 2009. При любом использовании материалов сайта, гиперссылка на ресурс обязательна. Создание и поддержка сайта.
   МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов